Hindistan, yeni hafif zırhlı tankı Zorawar'ın testlerine başladığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, yeni hafif zırhlı tankı Zorawar’ın testlerine başladığını açıkladı

Abone Ol 

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu yerli bir hafif tankın geliştirme denemelerine başladığını açıkladı.

Asian News International’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu, Hindistan merkezli savunma sanayi üreticisi Larsen & Toubro ile birlikte yapılacak olan son denemelerin ardından 25 tonluk Zorawar tankının ilk prototipini Hindistan Ordusuna teslim edecek.

Verilen bilgilere göre Zorawar tankı, Hindistan tarafından yerli olarak geliştirilen yeni motoruyla birlikte yapılacak olan testlerin ardından geliştirme/üretim aşamasına geçecek.

25 tonluk Zorawar tankının ilk prototipinin Nisan ayına kadar Hindistan Ordusuna teslim edilmesi bekleniyor.

Haberde ayrıca, testlerin ardından ilk aşamada 59 tankın, projenin ortak geliştiricisi olan özel tedarikçi Larsen & Toubro tarafından üretileceği belirtildi.

Hindistan hükümeti, 2020’den bu yana Çin Ordusu ile çatışmaların yaşandığı dağlık Ladakh bölgesinde ordunun hareket ve manevra kabiliyetini arttırmak için tank projelerini artırdı. Çin ise 2023 yılı sonlarında, Hindistan sınırı boyunca 30 tonluk ZTQ105/Tip 15 hafif tankları konuşlandırdı.

Özellikler

Asian News International tarafından verilen bilgilere göre; Zorawar tankı, yapay zeka destekli aktif bir koruma sistemine sahip ve taktik dronlarla entegre olma özelliğine sahip.

Tankın ayrıca, 1.000 beygir gücündeki gelişmiş savaş motoruyla güçlendirildiği ve Belçika merkezli çok uluslu silah firması John Cockerill’in 105 mm’lik topuyla silahlandırıldığı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close