Suudi Arabistan ve İngiltere, savunma alanında işbirliği yapmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Suudi Arabistan ve İngiltere, savunma alanında işbirliği yapmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Suudi Arabistan-Birleşik Krallık görüşmelerinde savunma iş birliği tartışılıyor. Halid bin Selman, Riyad’daki Uluslararası Savunma Fuarı’nda Shapps ve Kalinak ile buluştu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman bin Abdülaziz’in, Pazar günü Riyad’daki Uluslararası Savunma Fuarı’nda, Birleşik Krallık’tan  mevkidaşı Grant Shapps ile yaptığı görüşme, “ İki dost ülke arasındaki stratejik ortaklığın gözden geçirilmesiyle ve fuarın sunmuş olduğu fırsatların övülmesiyle” dikkat çekti.

İki taraf, savunma alanındaki iş birliğini, en önemli bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı ayrıca ortak ilgi alanlarına giren bazı konuları da görüştü.

Prens Halid bin Selman, Uluslararası Savunma Fuarı’nda daha önce, Slovakya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak ile bir araya geldi. Taraflar, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin ve savunma alanında işbirliğinin görüşüldüğü toplantıda ayrıca “bölgesel ve uluslararası birçok konuyu da” ele aldı.

Her iki toplantıya Suudi Arabistan tarafından; Suudi Savunma Bakan Yardımcısı Prens Abdurrahman bin Muhammed bin Ayyaf, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Fayyad  bin Hamed er-Ruveyli,  Savunma Bakan Yardımcısı Mühendis Telal bin Abdullah el-Uteybi, Yürütme İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Dr. Halid el-Beyari ve Savunma Bakanlığı Ofisi Genel Müdürü Hişam bin Abdulaziz bin Saif katıldı.

Prens Halid bin Selman ile Bakan Grant Shapps arasında yapılan görüşmeye Birleşik Krallık tarafından; Hazine Bakanlığı Müsteşarı ve Milletvekili James Cartlidge, Savunma Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Rob Magowan, Birleşik Krallık’ın Riyad Büyükelçisi Neil Crompton, Savunma Bakanlığı Sanayi, Ticaret ve Ekonomik Güvenlik Genel Müdürü Avril Jolliffe, Birleşik Krallık Tuğgenerali Ben Wilde katıldı.

Prens Halid bin Selman ile Bakan Robert Kalinak arasında yapılan görüşmeye Slovak tarafından ise; Slovakya’nın Riyad Büyükelçisi Rudolf Michalka, Savunma Bakanlığı Hizmet Bürosu Genel Sekreteri Peter Krajicerovic, Savunma Bakanlığı Ofisi Direktörü Karen Silberhon katıldı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close