Hindistan, geliştirilmiş menzilli yeni BrahMos Füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, geliştirilmiş menzilli yeni BrahMos Füzesini test etti

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi BrahMos Aerospace, Hindistan’ın süpersonik seyir füzesinin menzilini üç kat arttırarak 290 km’den yaklaşık 900 km’ye çıkardığını duyurdu.

Naval News’de yer alan bilgilere göre Hindistan Donanması, BrahMos süpersonik seyir füzesininin 900 km menzile çıkarılan yeni versiyonunu başarı ile test etti.

Hindistan ve Rusya’nın ortak projesi olan BrahMos füzesi, Hindistan’ın Füze Teknolojisi Kontrol Rejimine (MTCR) ortak olmaması nedeniyle başlangıçta 290 km menzil ile sınırlandırılmıştı.

Yeni yapılan testte ise, BrahMos füzesi 900 km’ye kadar menzile ulaşabildiğini gösterdi ve test sırasında belirlenen hedef başarı ile vuruldu..

BrahMos, denizaltıdan, gemiden, uçaktan veya karadan fırlatılabilen orta menzilli ramjet motorlu süpersonik seyir füzesidir. Özellikle dünyanın en hızlı süpersonik seyir füzesi olmasıyla öne çıkmaktadır. BrahMos seyir füzesi Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü ile birlikte BrahMos Aerospace’i oluşturan Rusya Federasyonu’nun NPO Mashinostroyeniya’sının ortak girişimidir.

Füzenin; karadan, gemilerden ve denizaltılardan fırlatılan versiyonları halihazırda aktif olarak görev yapmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close