Suudi Arabistan hava savunma sistemi alımı için Güney Kore ile görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Suudi Arabistan hava savunma sistemi alımı için Güney Kore ile görüşmelere başladı

Abone Ol 

Güney Kore, Suudi Arabistan ve Güney Kore hükümet yetkililerinin büyük savunma anlaşmaları için “görüşmelerin son aşamasında” olduklarını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen basın brifinginde konuşan Güney Kore Ulusal Güvenlik müdürü Kim Tae-hyo, iki ülke ilişkilerinde savunma sanayinin artan önemini vurgulayarak, özellikle hava savunma sistemleri ile ilgili görüşmelere dikkat çekti.

Gelişme, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği devlet ziyaretinin ardından geldi.

Ziyaret sırasında Başkan Yoon, Suudi Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Salman ile bir araya gelerek inşaat, enerji, yeni teknolojiler ve savunma sanayii dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Kim Tae-hyo yaptığı açıklamada; Güney Kore’nin Suudi Arabistan’ın ulusal savunma kabiliyetlerini gelişmiş Kore silah sistemleriyle geliştirme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Güvenlik kaynaklarında verilen bilgilere göre iki ülke arasında anlaşma imzalanacak olan söz konusu savunma sistemlerinden biri, Kore’nin Cheongung-II karadan havaya füze savunma sistemi olacak.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kasım ayında Seul’e yaptığı ziyaret sırasında Cheongung-II sistemine olan ilgisini dile getirmiş, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Salman da Mart ayında Güney Kore’ye yaptığı ziyaret sırasında, Suudi lidere sistem hakkında briding vermişti.

Cheongung-II sistemi, özellikle Güney Koreli şirketler LIG Nex1, Hanwha System ve Hanwha Defense tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’ne Cheongung-II sistemlerinin ihracatı için imzalanan 3.17 milyar dolarlık anlaşmanın ardından Orta Doğu ülkelerinin dikkatini çekti.

Anlaşmanın detayları ve resmi olarak ne zaman imzalanacağı konusunda bilgi verilmedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close