ABD'den nükleer denizaltı hamlesi: Üretimi hızlandırmak için 3,4 milyar dolar ek bütçe - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den nükleer denizaltı hamlesi: Üretimi hızlandırmak için 3,4 milyar dolar ek bütçe

Abone Ol 

Beyaz Saray, ABD Ordusu’nun askeri gereksinimleri karşılamak üzere saldırı denizaltılarının yapım ve bakımını hızlandırmak için 3.4 milyar dolardan fazla fon talebinde bulundu.

Açıklamada bu fonun ABD Denizaltı Sanayi Üssü’nün modernizasyon çabalarını artıracağı, tersanelerini ve diğer altyapısını geliştireceği belirtildi.

Güvenlik kaynaklarına göre; bu finansmanın büyük bir kısmı Virginia sınıfı denizaltı programının üretim gecikmelerini ele alacak. Acil durum ek finansmanının yüzde 61’i ise nükleer enerjiyle çalışan denizaltıların daha hızlı üretimi için kullanılacak.

Fonun geri kalanı araştırma ve geliştirme, inşaat ve tedarik ile gemi inşa tesislerinin işgücünün artırılmasını öngörüyor.

AUKUS Taahhütleri

Talep edilen finansman aynı zamanda ABD’nin İngiltere ve Avustralya ile üçlü ortaklığı olan ve ülkelerin güvenlik ve savunma birimleri arasında daha derin bir entegrasyon amaçlayan AUKUS kapsamındaki taahhütlerini desteklemek için de kullanılacak.

Avustralya da AUKUS kapsamında Virginia sınıfı denizaltıların üretimini ve teslimatını arttırmak için ABD sanayisine yatırım yapmayı taahhüt etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close