Sparrowhawk: SİHA'lardan kalkıp SİHA'lara inecek bir mini drone! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Sparrowhawk: SİHA’lardan kalkıp SİHA’lara inecek bir mini drone!

Abone Ol 

Amerikan ağır siklet drone üreticisi General Atomics, Twitter hesabından geliştirme aşamasındaki yeni bir droneunu sergiledi. Sparrowhawk (Atmaca) adı verilen küçük, kompakt drone, oldukça benzersiz özelliklere sahip. Proje, bir DARPA girişimi olan Gremlin Programına dayanmakta.

-The National Interest’de yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır. 

 

General Atomics’e göre, gizli ve henüz üretimine geçilmeyen Atmaca, bir mini drone ve başka bir büyük SİHA veya farklı bir uçaktan, yani bir anne gemi tarafından taşınması ve oradan kalkıp oraya inmesi için olarak tasarlandı.

SİHA’LARIN BİR UZANTISI GİBİ OLACAK

General Atomics yaptığı basın açıklamasında, bu küçük dronun esasen ana gemisinin bir uzantısı olarak hareket edeceğini açıkladı. General Atomics Başkanı David Alexander, “Sparrowhawk’ın MQ-9 tabanlı sensörleri genişlettiğini ve çoğalttığını, insan gücünü azalttığını ve ISR kapsamını artırdığını” belirterek ayrıntı verdi.

Henüz tam üretimde olmasa da, Atmaca’nın bazı özelliklerinin, yani küçük drone’nun katlanabilir kanatlarının değişmesi pek olası değil. Kanatlara takıldığında, uçuş sırasında daha aerodinamik bir uçuş profili için tüm gövde 180 derece dönüyor.

General Atomics, Atmaca’nın bir DARPA girişimi olan Gremlin Programı üzerine inşa edildiğini belirtiyor.

Gizli program, “UAS gruplarının bombardıman uçakları veya nakliye uçakları gibi mevcut büyük uçaklardan – ayrıca avcı uçaklarından ve diğer küçük, sabit kanatlı platformlardan – bu uçaklar düşman savunma menzili dışındayken fırlatılmasını” öngörüyor. Yani ‘anne uçaklar’ düşmanın vuramayacağı yerden ‘çocuklarını’ savaşa gönderecek.

DARPA ayrıca, “Gremlin projesini tamamladıklarında, bir C-130 nakliye uçağının onları havada alacağını ve yer ekiplerinin onları 24 saat içinde bir sonraki kullanımları için hazırlayacağı eve taşıyacağını” açıklıyor.

Küçük, ucuz ve harcanabilir savaş dronlarını kullanmanın avantajı açık- hem bakım hem de havacıların yaşamlarına yönelik azaltılmış risk açısından potansiyel maliyet avantajları da çok büyüktür.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close