Sırbistan, yerli olarak üretilen yeni zırhlı askeri araç ve ekipmanlarını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Sırbistan, yerli olarak üretilen yeni zırhlı askeri araç ve ekipmanlarını tanıttı

Abone Ol 

Sırbistan Ordusu, Sırbistan’daki Nikinci Silah ve Askeri Teçhizat Test Merkezi’nde yerli yapım yeni silah ve teçhizatlarını tanıttı.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Miloš Vučević tarafından tanıtılan askeri teçhizatlar arasında; 4×4 Milos zırhlı muharebe aracının modern bir versiyonu ve PASARS kendinden tahrikli hava savunma topçu sistemi yer alıyor.

Defence24 tarafından verilen bilgilere göre; Sırbistan devletine ait Yugoimport SDPR tarafından üretilen Milos zırhlı aracı; devriye, keşif ve terörle mücadele görevlerini desteklemek üzere tasarlandı. Ancak araç, bir komuta veya nakliye aracı olacak şekilde de yeniden yapılandırılabiliyor.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Vučevic; “Yeni askeri silah ve teçhizat, ülkenin silahlı kuvvetlerinin etkisini artırmak için ülkenin kendi üretim kapasitesini ortaya koyan büyük bir gelişme” olarak tanımladı.

Savaşa Hazırlığın Artırılması

Sırbistan Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, yeni askeri teçhizatlar ülkenin savaşa hazırlık durumunun artırlması hedefi ile gerçekleştiriliyor.

Belgrad ayrıca tanıtım sırasında, Milos aracının insansız bir versiyonunu da tanıttı.

Defence24 tarafından verilen bilgilere göre; Sırbistan Askeri Teknik Enstitüsü tarafından geliştirilen araç 200 milimetre yerden yüksekliğe sahip ve binalara kapılardan girebilecek kadar esnek bir yapıya sahip.

Aracın birincil görevi, terörle mücadele operasyonlarının yürütülmesinde özel kuvvetlere ve keşif birliklerine yardımcı olmak olarak tanımlandı.

Sırbistan ayrıca yeni 4×4 BOV OT zırhlı personel taşıyıcısını ve BVP M-80 AB1 piyade savaş aracının modernize edilmiş bir versiyonunu sergiledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close