Çin gerilimin arttığı Myanmar sınırında askeri tatbikat düzenliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin gerilimin arttığı Myanmar sınırında askeri tatbikat düzenliyor

Abone Ol 

Çin, gerilimin arttığı Myanmar sınırında askeri tatbikata başladı ve vatandaşlarına geçen aydan bu yana çatışmaların yaşandığı ülkenin kuzeyini terk etmeleri çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler’e göre Myanmar’ın kuzeyindeki Shan eyaletinin Çin sınırına yakın geniş bölgelerinde yoğunlaşan çatışmalar 80.000’den fazla insanı evlerini terk etmeye zorladı.

Birleşmiş Milletler de Ekim ayında Çin sınırına yakın bölgelerde yaşanan gerilimler nedeni ile 332.000’den fazla insanın yerinden olduğunu açıklamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu yaptığı açıklamada; tatbikatın süresini ya da katılan asker sayısını açıklamadı ancak, Çin ordusunun bu gelişmeler karşısında Myanmar sınırında tatbikatlara devam edeceğini açıkladı.

Myanmar Cunta sözcüsü Zaw Min Tun ise yaptığı açıklamada; Pekin’in Myanmar’ı tatbikatlar hakkında bilgilendirdiğini ve ordunun “barış ve sınır istikrarı için çalışmak üzere Çin ile işbirliği yapacağını” belirtti.

Çin geçtiğimiz Cuma günü vatandaşlarına, Myanmar’ın kuzeyini “mümkün olan en kısa sürede” terk etmeleri ve çatışmalardan uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close