Savaş Jetleri'nde Lazer Silah Hamlesi - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanSavunma Haberleri

Savaş Jetleri’nde Lazer Silah Hamlesi

Abone Ol 

Dünyanın önde gelen savunma şirketlerinden Lockheed Martin, savaş uçaklarına entegre edilecek olan bir enerji sistemi oluşturmaya çalışıyor.

Real Defense News’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Lockheed Martin’in stratejik teknoloji geliştirme lideri Mark Stephen, “Yüksek enerjili lazer teknolojisi ile donatılmış bir lazer platformunu beş yıl içinde hava araçlarına yerleştirmeyi taahhüt ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Mark Stephen bunun, karadan havaya ve havadan havaya füzelere karşı faaliyet gösterecek olan bir enerji sistemi olduğunu açıkladı.

Lockheed Martin, benzer projeleri geliştirmek için ABD Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra ABD Donanması ve kara ordusu ile de ortaklık yaptıklarını açıkladı.

Lockheed Martin’in entegre savaş sistemi ve sensör sistemleri geliştirilmesinden sorumlu olan kıdemli yöneticisi Robb Mansfield, bu sistemlerin roketler, küçük dronlar ve saldırı botları gibi tehditlere karşı ABD kuvvetlerini koruyacağını söyledi.

Stephen, sistemi test etmek için Orlando, Florida’da yeni bir Yönlendirilmiş Enerji Sistemi Entegrasyon Laboratuvarı kurduklarını da açıkladı.

Stephen, “2021 yılına kadar bu laboratuvar 50 kilowatt’a kadar yüksek enerjili lazer çalışmalarımızı test etme sertifikasına sahip olacak, 2024 yılına kadar ise 150 kilowat sınıfı lazerler için hazır olacak.” dedi.

Sistemleri üretmek için şirket 20 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor ve ilk testlerin 2021’in sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close