Rusya'nın yeni zırhlı savaş aracı ilk kez görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya’nın yeni zırhlı savaş aracı ilk kez görüntülendi

Abone Ol 

T-72 ana muharebe tankı platformunu temel aldığına inanılan yeni bir ağır piyade savaş aracı Rusya’nın Nizhny Tagil kentinde ilk kez görüldü.

Rusya’nın T-72, T-90 ve T-14 Armata tanklarının üretildiği Uralvagonzavod test sahası yakınlarında çekilen bir kare, savunma analistleri arasında ilgi ve spekülasyonlara yol açtı.

Yeni paletli ZMA, T-15 ZMA’ya benzemekle birlikte, T-15’in Armata platformundaki şasisinin aksine, her bir tarafında yalnızca altı yol tekerleği bulunan farklı bir paletli tabana sahip.

Defence Blog’da yer alan bilgilere göre; yeni zırhlı araç, muhtemelen Rus askeri güçlerine tedarik edilecek ağır zırhlı araçların seri üretimi ortaya çıkan yeni bir zırhlı araç.

Askeri uzmanlara göre; T-72 şasisinin tercih edilmesi, Rus savunma sanayisinin süregelen ekonomik zorlukların ortasında maliyet verimliliği, ölçeklenebilirlik ve bakım kolaylığına odaklandığını yansıtıyor.

Defence Blog’a değerlendirme yapan bir askeri analist, “T-72 platformunun seçimi, Rus savunma sanayinin mevcut durumu göz önüne alındığında mantıklı görünüyor. Bu sistem, savaş senaryolarında gerekli korumayı sağlarken daha basit üretim ve bakım süreçlerine olanak tanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber kaynağı, Rusya’nın ilgili zırhlı aracın seri üretimini yaptıklarını tahmin ettiklerini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close