Rusya, Ukrayna’da elektronik harp kabiliyetli helikopterlerini konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Ukrayna’da elektronik harp kabiliyetli helikopterlerini konuşlandırıyor

Abone Ol 

 Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’daki “özel harekat” sırasında önemli sayıda gelişmiş silah sistemi kullandı. Bununla birlikte, düşman hava savunmasının bastırılması (SEAD – Suppression of Enemy Air Defense) görevi olan Mi-8 MTPR-1 Ukrayna’da konuşlandırılıyor.

Mi-8MTPR-1 helikopteri, Reichg-AV elektronik harp sistemi ile donatılmış bir Mi-8MTV-5-1 helikopterinin modernize edilmiş halidir. Bu helikopterin Ukrayna savaşında kullanıldığı geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir fotoğrafla doğrulandı.

Rychag-AV sistemi, düşman karadan havaya füze sistemi atış kontrol radarlarını bloke ederek bastırır.

Bu şekilde bir grup dost taarruz uçağı, helikopter veya drone için koruma sağlar. Sistem aynı zamanda düşman uçaklarının radarlarını da bloke ederek sadece dost hava unsurları için koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bazı senaryolarda hava saldırısına maruz kalabilecek dost kara birliklerinin savunmasına da yardımcı oluyor.

Rychag-AV sistemi, önceden ayarlanmış bir programa göre operatöre ihtiyaç duymadan tam otomatik olarak çalışabilir. Yarı otomatik modda operatör, karıştırma yöntemlerini seçer, manuel modda ise operatör ayrıca genel elektromanyetik durumu değerlendirir ve hedefleri seçer.

Mi-8MTPR-1, en yeni Rus elektronik harp helikopteridir ve şu anda üretimde olan tek helikopterdir. Muhtemelen Rus ordusunda aktif hizmet veren tek modeldir.

Ancak bu kabiliyetlere rağmen Rusya, Ukrayna semalarında henüz hava üstünlüğüne ulaşamadı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close