Rusya Transdinyester'i ilhak etmeye mi hazırlanıyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya Transdinyester’i ilhak etmeye mi hazırlanıyor?

Abone Ol 

Rusya’nın Ukrayna-Moldova sınırında yer alan Transdinyester bölgesini ilhak edebileceği öne sürülüyor.

Ukrayna’da çatışmalar sürerken Rusya’nın bölgede yeni bir adım atarak Ukrayna-Moldova sınır hattında yer alan Transdinyester’i ilhak etmek istediği iddia edildi.

Birçok yerel kaynak tarafından ileri sürülen iddiayı Ukrayna yönetimi ve Rus yanlısı bazı kaynaklar da dile getirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Sözcüsü Andrey Yusov, iddiaya dair yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları henüz teyit edemediklerini belirtti.

Öne sürülen iddialara göre Transdinyester’deki Rus yanlısı yönetim 28 Şubat günü üst düzey bir toplantı gerçekleştirerek Rusya’dan bölgeyi ilhak etmesini talep edecek.

Bu talebin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilip edilmeyeceği ise bilinmiyor. Transdinyester daha önce de ilhak taleplerinde bulunmuş ancak Rusya bölgeyi ilhak etmemişti.

Rus yanlısı kaynaklara göre Transdinyester’in ilhakı, Rusya’nın Odessa ve çevresine yönelik saldırı planının bir parçası olabilir. İlhak kararının ardından bölgede çatışmaların çıkması halinde Ukrayna ordusunun güçlerini bölmek zorunda kalması ve cephe hatlarını tutmakta zorlanması da ihtimal dahilinde. Halihazırda askeri yardım ve mühimmat eksikliği sebebiyle cephe hatlarını tutmakta zorlanan Ukrayna ordusu bazı bölgelerde kontrolü kaybetmeye başlamıştı.

Moldova 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsız olurken, ülkenin doğusundaki Transdinyester bağımsızlığını ilan etmiş, çıkan çatışmalar 1992’de ateşkesle son bulmuştu.

Bölge 1992 yılından bu yana Rus yanlısı güçler ve Ruslarca idare ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close