Libya'da yeni dönem: "Silahlı gruplar Trablus'u terk edecek" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Libya’da yeni dönem: “Silahlı gruplar Trablus’u terk edecek”

Abone Ol 

Libya’da 10 yıldan uzun süredir Trablus’u kontrol eden silahlı gruplar başkentten çekilmeyi kabul etti.

Uluslararası toplum tarafından tanınan hükümetin İçişleri Bakanı İmad Trabelsi, kararın uzun müzakerelerin ardından alındığını ve Trablus’ta düzenli birliklerin görev yapacağını açıkladı.

Anlaşma, son aylarda kentte yaşanan çok sayıda silahlı çatışmanın ardından geldi.

2011’de Muammer Kaddafi’nin ölümüyle birlikte kaosa sürüklenen Libya’da silahlı grupların başkent Trablus’tan çekilmesi ülkede yeni bir döneme işaret ediyor.

13 yıldır devam eden iç savaş ülkeyi ikiye bölmüş ve Trablus’ta geçici Başbakan Abdulhamid Dibeybe’nin liderlik ettiği bir hükümetle ülkenin doğusunda General Halife Hafter’in öncülüğündeki iki ayrı yönetim ortaya çıkmıştı.

Trabelsi konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, başkentteki militanların bundan sonra karargâhlarından çıkmayacağını ve Libya hükümetinin bu güçleri sadece “sıradışı koşullardaki özel görevlerde” kullanacağını söyledi.

Trabelsi ayrıca bundan sonra yollarda silahlı grupların oluşturduğu kontrol noktalarının da yer almayacağını vurguladı.

Silahlı gruplarla Trablus yönetimi arasında varılan anlaşma, en az 5 örgütün Ramazan’ın sonuna kadar Trablus’u terk etmesini öngörüyor.

Söz konusu grupların, Genel Güvenlik Gücü, Özel Caydırıcı Güç, Tugay 444, Tugay 111 ve İstikrar Destek Gücü olduğu ifade edildi. Bu grupların tamamının ağır silahlı olduğu ve geniş alanları kontrol ettiği biliniyor.

Trablus ve çevresinde silahlı yol kontrol noktaları oluşturan bu gruplar daha önce sık sık birbirleriyle çatışmaya girmişti. Geçen ağustosta patlak veren çatışmalarda en az 55 kişi ölmüş ve 150 kişi de yaralanmıştı.

Bu gruplar doğrudan Libya hükümetinin komutasında olmasa da kamu desteklerinden faydalanıyor. 2021’de hükümet tarafından özel statü verilen bu silahlı gruplar, bu yolla operasyonel bağımsızlık da kazanmıştı.

Kaynak: Independent, BBC

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close