Rusya, Topol kıtalararası balistik füzelerini emekliye ayırdığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Topol kıtalararası balistik füzelerini emekliye ayırdığını açıkladı

Abone Ol 

Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri Komutanı Albay General Sergey Karakayev, Topol kıtalararası balistik füzelerinin Rus Silahlı Kuvvetleri envanterinden çıkarıldığını açıkladı.

TASS tarafından verilen bilgilere göre; Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri Komutanı Albay General Sergey Karakayev açıklamasında, Yars mobil yer tabanlı füze sistemlerinin yeniden silahlanma sürecinin tamamlandığı vurgulandı.

Karakayev ayrıca bu gelişmenin, Topol füze kompleksinin hizmet dışı bırakılmasının bu kıtalararası menzilli, katı yakıtlı balistik füze sistemi için bir dönemin sonu anlamına geldiğini vurguladı.

NATO’da SS-25 “Orak” adıyla bilinen Topol, Rusya’nın stratejik savunma cephaneliğinin temel taşlarından biriydi ve 11,000 km’nin üzerinde bir menzile sahipti.

Öncülleri olan Temp-2S ve Pioneer yol-mobil füzeleri temel alınarak geliştirilen Topol sistemi, Rusya’nın nükleer caydırıcılık kapasitesinin önemli bir bileşeni olmuştur.

Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri Komutanı Albay General Sergey Karakayev’in verdiği bilgilere göre; Topol füzelerinin yerini, nükleer savaş başlıklarıyla donatılmış Yars kıtalararası balistik füzeleri alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close