Kuzey Kore, 2024 yılında 3 askeri casus uydusu daha fırlatacak! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore, 2024 yılında 3 askeri casus uydusu daha fırlatacak!

Abone Ol 

Kuzey Kore devlet medyası, Kuzey Kore’nin 2024 yılında üç yeni askeri casus uydu daha fırlatmayı hedeflediğini bildirdi.

Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yılın son günlerinde Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin beş günlük genel kurul toplantısını tamamlarken bu hedefi ortaya koydu.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı, Kore İşçi Partisi’ne dayandırdığı haberde; “Kuzey Kore, 2023 yılında ilk casus uydunun başarıyla fırlatılması ve işletilmesi deneyimine dayanarak, 2024 yılında da üç yeni casus uydu daha fırlatacak.” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore, Mayıs ve Ağustos aylarındaki iki başarısız denemenin ardından 21 Kasım’da Malligyong-1 adlı bir askeri casus uydusunu başarıyla yörüngeye yerleştirmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nde yaptığı değerlendirmede; “Olası bir nükleer krize hızla yanıt vermemiz ve Güney Kore’den gelecek tehditlere karşılık vermek amacıyla nükleer güç de dahil olmak üzere tüm fiziksel araçları seferber etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un komite toplantısında ayrıca, kilit savunma projelerini gerçekleştirmek amacıyla güçlü insansız silahlı hava araçları ve elektronik savaş araçları geliştirme çağrısında bulundu.

Güney ve Kuzey Kore arasındaki ilişkiler, Kuzey Kore’nin katı yakıtlı kıtalararası balistik füzelerin fırlatılması da dahil olmak üzere nükleer ve füze programlarını ilerletmeye odaklanması nedeniyle 2023 yılında gerilmişti.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close