Rusya Tacikistan'a S-300 füze sistemleri teslim ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya Tacikistan’a S-300 füze sistemleri teslim ediyor

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün ortak hava savunma sisteminin oluşturulması kapsamında Rusya’nın Tacikistan’a  S-300 karadan havaya füze sistemi tedarik ettiğini duyurdu.

Rusya, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün ortak hava savunma sisteminin oluşturulması kapsamında, Tacikistan’a  S-300 karadan havaya füze sistemi göndereceğini açıkladı.

Putin kkoyu ile ilgili sorulan soruya; “Tacikistan’a S-300 hava savunma sistemlerimizin iki bölümünü tedarik ettik. Bunlar sekiz fırlatıcıdan oluşuyor. Genel olarak bu çalışmayı sürdürmeye ve tamamlamaya hazırız. Ancak hükümetin yıl sonuna kadar buna uygun bir sipariş vermesi gerektiğini hatırlatırım” şeklinde cevap verdi.

S-300 karadan havaya füze sistemi, modern ve gelişmiş uçakların, stratejik seyir füzelerinin, taktik ve operasyonel-taktik balistik füzelerin ve diğer hava silahlarının kitlesel saldırılarına karşı savunma için tasarlanmıştır.

Sistem, 40 kilometreye kadar menzile sahip bir 6N380 füzesi ile donatılmıştır. Füze, uzun mesafelerdeki hayalet uçakların yanı sıra ufkun ötesindeki mesafelerde alçaktan uçan uçakları da imha edebilir.

S-300 füze sisteminin ortalama maliyeti 160 milyon dolardır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close