Rusya T-80 muharebe tankı üretimine yeniden başlayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya T-80 muharebe tankı üretimine yeniden başlayacak

Abone Ol 

Rus ana muharebe tankı (MBT) üreticisi Uralvagonzavod’un Genel Müdürü Oleksandr Potapov, şirketin Rusya Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine T-80 MBT’nin üretimine yeniden başlamayı planladığını açkladı.

Defence Today tarafından verilen bilgilere göre; T-80 MBT’nin üretimine yeniden başlama kararında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında gösterdiği performansın etkili olmuş olabileceği belirtilirken T-80’lerin üretim sürecinin ne kadar süreceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Diğer yandan ORYX gibi açık kaynaklı istihbarat kurumlarına göre karar, Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmalarda toplam 2.309 tank kaybından 624’ünün T-80 tankı olduğu gerçeğine yönelik bir girişim de olabilir.

Potapov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın talebinin ardından, şirket yönetiminin hızla tankların üretimiyle ilgili konular üzerinde çalışmaya başladığını belirtti.

Potapov, “Süre ile ilgili Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Çünkü üretim için yeni imkanlar ve kapasite artırımı gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close