ABD Ordusu, DE M-SHORAD yüksek enerjili lazer silah prototiplerini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, DE M-SHORAD yüksek enerjili lazer silah prototiplerini teslim aldı

Abone Ol 

ABD Ordusu, dört adet DE M-SHORAD yüksek enerjili lazer silah prototipini teslim aldığını duyurdu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; DE M-SHORAD kara araçlarına monte edilebilen 50 kilovatlık bir lazer silahıdır. Silah, kısa ve uzun menzilli iki farklı prototipten oluşurken, çıplak gözle görülemeyen ışınları ateşlemek için bir batarya ve termal yeteneklerden yararlanıyor.

ABD Ordu yetkilileri tarafından teslimatın ardından yapılan açıklamada; lazer silah sistemlerinn testleri başrı ile geçtiği ve ordunun artan yetenekleri arasında önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi.

Verilen bilgilere göre; ABD ordusu daha fazla lazer silah sistemi teslim alacak be yeni teslim edilecek DE M-SHORAD kinetik varyantları ile yeni lazer silah prototiplerini kullanmak için daha fazla eğitim gerçekleştirecek.

ABD Ordusu Test ve Değerlendirme Komutanlığı yetkilisi Gutierrez ise teslimatın ardından; “Bu sistem, geleneksel ve eski sistemlere kıyasla minimum lojistik destek gerektiren bir sistem ve herhangi bir çatışmada daha etkili caydırıcı olduğunu kanıtlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close