Rusya, Suriye'ye giden yeni bir "askeri hava koridoru" oluşturmak için Irak ile görüşüyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya, Suriye’ye giden yeni bir “askeri hava koridoru” oluşturmak için Irak ile görüşüyor

Abone Ol 

Rusya’nın, Suriye’ye daha kolay erişim sağlamak amacıyla Irak’ı, hava sahasını Rus ordusuna yeniden açmaya ikna etmeye çalıştığı bildirildi.

Londra merkezli Middle East Eye’nin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve büyük bir heyetin geçen ay Bağdat’a yaptığı ziyarette konunun gündeme geldiği ve Lavrov’un Iraklı yetkililere bir Rus-Suriye hava koridoru önerdiği belirtildi.

Bu koridor, Rus birliklerini ve teçhizatını Suriye’nin doğusundaki üslere nakletme amacına hizmet edecek.

Middle East Eye”ye konuşan ve adı açıklanmayan bir diplomat, Irak hava sahasının daha önce eski Irak Başbakanı Mustafa Al-Kadhimi hükümeti tarafından Rusya için kısıtlandığını, yeni görüşmelerde ise Irak’ın yeni hükümetinin buna olumlu baktığını belirtti.

Rusya’nın Türkiye üzerinden olan rotası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl Nisan ayından itibaren Türkiye tarafından kısıtlanmış ve sadece sivil ve askeri destek için kullanılmasına izin verilmişti.

Geçen yıl Ekim ayında iktidara gelen Irak’ın yeni Başbakanı Muhammed Şii El Sudani’nin, Rus güçlerine Irak hava sahası üzerinden ikmal rotasını yeniden başlatma konusunda yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close