ABD Ordusu; APKWS lazer güdüm kitlerini dronlara karşı test etti - M5 Dergi
Genel

ABD Ordusu; APKWS lazer güdüm kitlerini dronlara karşı test etti

Abone Ol 

ABD Ordusu, BAE Systems tarafından üretilen APKWS lazer güdüm kitlerini Arizona’daki Yuma Proving Ground’da insansız hava araçlarına karşı test ettiğini duyurdu.

Verilen bilgilere göre ABD ordusu, test sırasında 70 milimetre APKWS güdümlü roketler kullandı ve hedef olarak belirlenen 11 ila 23 kilogram ağırlığındaki dronları başarılı bir şekilde etkisiz hale getirdi.

ABD ordusundan yapılan açıklamada; “Roketler, saatte 100 milin (saatte 161 kilometre) üzerinde uçan insansız hava araçlarına karşı yüzde 100 başarı gösterdi.” ifadeleri kullanıldı. 

BAE Systems Precision Guidance ve Sensing Solutions Direktörü Aimee D’Onofrio ise yaptığı açıklamada;  “Mühendislerimizin APKWS teknolojisine yaptığı yatırım, dronlarla kafa kafaya çatışma için tasarlanan bu yeni ürünün geliştirilmesine yol açtı ve başarılı bir sonuca ulaştık.” ifadelerini kullandı. 

APKWS sistemi

BAE Systems’in APKW lazer güdüm kiti; güdümsüz 2,75 inçlik (70mm) bir roketi “döner ve sabit kanatlı askeri uçaklara düşük maliyetli bir hassas saldırı yeteneği veren” akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

Uçakları ve lazer belirleyicilerini tehditlerden güvenli bir mesafede tutarak 3 km’den daha uzaktaki hedeflere kilitlenecek şekilde tasarlanan APKWS lazer güdüm kitleri; standart roket motoru, ateşleme platformu veya atış kontrol sistemi gibi çok çeşitli platformlara kolay kurulum sağlayan esnek ve modüler bir tasarıma da sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close