Rusya, Suriye'deki S-300 bataryasını kaldırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Suriye’deki S-300 bataryasını kaldırdı

Abone Ol 

 Bir uydu istihbarat firması, Masyaf kasabası bölgesindeki Rus S-300 hava savunma sisteminin söküldüğünü ve artık bölgede olmadığını doğruladı.

İsrail istihbaratı bu sistemin yıllardır bu bölgede olduğunu ama artık yok olduğunu iddia ediyor. ImageSat International (ISI) şirketi, bilgileri doğrulayan uydu görüntüleri yayınladı.

İsrail medyasına göre, S-300 ilk olarak Rusya’nın Khmeimim Hava Üssü’ne gönderildi. Orada sökülüp Tartus limanına gönderildi. 2 Eylül Cuma günü Novorossiysk limanına varması beklenen bir Rus gemisine yüklendi.

İsrailli uzmanlara göre, S-300, Rusya’nın hava savunmasını güçlendirmek için geri iade ediliyor. Aynı İsrail kaynakları, Ukrayna’daki savaşın arka planında ülkenin hava savunmasının zarar gördüğünü ve güçlendirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Kanal 13, bir İsrail F-16’sının 13 Mayıs’ta Suriye’nin kuzeybatısındaki Masiaf kenti yakınlarındaki hedeflere hava saldırısı düzenlemesinden sonra, bir “Rus” S-300 bataryasının uçağa füze ateşlediğini söylüyor. İsrail ordusu, uzun süredir devam eden bir uygulama olduğu için şaşırtıcı olmayan F-16 saldırıları veya uçağa ateşlenen uçaksavar füzesi hakkında yorum yapmadı.

Aynı zamanda, Rusya Savunma Bakanlığı Suriye Uzlaşma Merkezi yaptığı basın açıklamasında, bir İsrail savaş uçağının 13 Mayıs’ta Suriye’nin batısındaki Masiaf şehri ve Baniyas limanında “Suriye’nin bir araştırma merkezine” hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Kanal 13’ün iddia ettiği gibi roket ateşi hakkında bilgi vermedi.

Bu aşamada, S-300 füzesinin Ruslara mı yoksa Suriye’ye mi ait olduğu konusunda bir bilgi yok. 2018 yılında Rusya Federasyonu, S-300 uçaksavar füze sistemini Suriye’ye göndermeye karar verdi. İsrail istihbaratı o zamandan beri Suriye’de üç S-300 bataryası konuşlandırıldığını iddia ediyor.

S-300’ün Suriye’de konuşlandırılmasının nedeni, düşürülen Rus casus uçağı. İsrail, uçağın Suriye güçleri tarafından düşürüldüğünü iddia ederken, Rusya İsrail’in uçağı düşürdüğünü iddia ediyor.

Rusya ve İsrail, İsrail’in S-300’ü Suriye’ye göndermemek için lobi yapma girişimlerine rağmen anlaşamadı. Lobi faaliyetlerinin temel gerekçesi, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Hizbullah ve diğer tehditlerle savaşmasının zorlaşacak olması. Ancak Rusya, İsrail’in gerekçelerini kabul etmedi ve Suriye Ordusuna ücretsiz kullanım için üç S-300 sistemi verdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close