Rusya, Sukhoi Su-75 Checkmate'in ilk uçuş tarihini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Sukhoi Su-75 Checkmate’in ilk uçuş tarihini açıkladı

Abone Ol 

 Rusya’nın geliştirdiği 5. nesil Su-75 Checkmate savaş uçağının ilk uçuş tarihi açıklandı. Checkmate tek motorlu bir savaş uçağı ve geçen yıl piyasaya sürüldü.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, Su-75 Checkmate 5. nesil avcı uçağı hakkında açıklamalarda bulundu. Manturov, Su-75 Checkmate’in ilk uçuşunun 2024 için planlandığını duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, Interfax’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Projenin MAKS-2021’de sunulmasından bu yana geçen sürede potansiyel müşterilerden geri bildirimler alındı. Maliyetleri optimize etmek ve teknik çözümleri analiz etmek için de çalışmalar yapıldı ve bu da rekabet gücünde önemli bir artış sağladı.”

Manturov, bu çalışmalara dayanarak ilk uçuşun zamanlamasının ayarlandığını ve projede değişiklikler yapıldığını söyledi. Ona göre modülerlik ilkesi ve modern dijital teknolojiler, bu değişikliklerin bir an önce yapılmasını mümkün kıldı. Manturov, Rusya’nın Su-75’in uçuş testlerine “2024 yılına kadar” başlamayı planladığını duyurdu.

“Zaman olabildiğince kısa. Checkmate uçağındaki çalışmalar şu anda ilk prototiplerin üretimine hazırlanıyor” dedi.

Rus United Aircraft Company’nin (UAC) bir parçası olan Sukhoi Company tarafından geliştirilen yeni Checkmate 5. nesil savaş uçağı ilk kez 20-25 Temmuz 2021’de Moskova’da düzenlenen MAKS-2021 Uluslararası Havacılık Fuarı’nda gösterildi.

Kalkış ağırlığının 18 tonun altında olduğu ve Su-57 savaş uçaklarında tercih edilen Izdelie 30 motorunu kullanacağı söyleniyor.

Delta kanatlı tasarım henüz nihai şekline ulaşmadı. Rostec, tasarımı erken aşamada olan uçağı yabancı müşterilere pazarlamayı ve yatırım kazanmayı planlıyor. Uzmanlar, uçağın Su-57’ye çok benzediğini vurguluyor ve “tek motorlu Su-57″ye de benzetiyorlar. Uçağın kokpit camı, iniş takımı ve kuyruğu Su-57’yi andırıyor.

Şu anda Rusya’nın 5. nesil bir avcı uçağı yok. Bu amaca yönelik çift motorlu Su-57, performans açısından hala 4.5 nesil olarak tanımlanıyor. Resmi bir açıklama olmamasına rağmen Rusya, çift motorlu Su-57 ile F-22’ye ve tek motorlu Su-75 Checkmate ile F-35’e alternatif sunmayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close