Rusya, Scalpel kamikaze dronlarının seri üretimine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Scalpel kamikaze dronlarının seri üretimine başladı

Abone Ol 

Rusya’nın devlet kuruluşu Rostok Tasarım Bürosu, Scalpel Kamikaze dronlarının seri üretimine başladığını duyurdu.

Rus devlet medyası TASS tarafından güvenlik kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre; Vostok 2024 yılı sonuna kadar Ukrayna’da konuşlu rus güçlerine en az bin adet Scalpel kamikaze dronu teslim etmeyi planlıyor.

Rostok Tasarım bürosu yetkilileri, dronun 2023’ten bu yana Rusya’nın Ukrayna’daki geniş çaplı savaşında ordu testlerinin bir parçası olarak kullanıldığını ve gelinen noktada tüm testleri başarı ile geçerek seri üretim aşamasına geldiğini açıkladı.

TASS’a konuşan tasarım bürosu yetkililerine göre bu stratejik hamle, Ukrayna ile süregelen çatışmada, Rus güçlerinin İHA savaşına artan güveninin altını çiziyor.

Drone, Lancet kamikazelere benzerliği ile dikkat çekiyor ancak Lancetlere göre çok daha uygun bir maliyet ile üretilebiliyor.

Tasarım börüsundan verilen bilgilere göre yeni drone, 5 kg’lık faydalı yüke, 10,5 kg’lık kalkış ağırlığına, 120 km/saat seyir hızına ve 40 km menzile sahip.

Drone ayrıca, operatörle doğrudan iletişimin olmadığı durumlarda uçuşun son bölümünde yönlendirilmelerine olanak tanıyan hedef takip fonksiyonuna sahip.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close