Rusya, Orta Doğu'da drone üretimi yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Orta Doğu’da drone üretimi yapacak

Abone Ol 

Rus savunma sanayi şirketi Rosoboronexport, Orta Doğu’da insansız hava aracı üretim tesisleri kurmayı planladığını açıkladı.

Rosoboronexport tarafından yapılan basın açıklamasında, ilgili planlamanın Abu Dabi’de düzenlenecek UMEX 2024 konferansında Rus insansız hava araçlarının sunumlarıyla birlikte hayata geçirileceğini açıkladı.

Rusya’da devlet tarafından işletilen savunma sanayi kuruluşundan verilen bilgilere göre; bu plan doğrultusunda Rusya, çeşitli insansız hava araçlarının üretimi, revizyonu ve bakımı için yerel ve bölgesel düzeyde hizmet merkezleri açacak.

Rosoboronexport şu anda, Orlan-10E, Orlan-30, Orion-E ve Kub-E’nin yanı sıra, çeşitli kamikaze dronlar gibi savaşta kendini kanıtlamış keşif ve silahlı insansız hava araçlarının üretimini yapıyor.

Defense News’e konuşan askeri analist Sam Bendett, özellikle Rusya tarafından üretilen Kub ve Orion insansız hava araçlarının bu konuda potansiyel olduğunu belirtti.

Sam Bendett; “Özellikle Rusya tarafından üretilen Lancet ve Orlan’ların çoğunun ihracat varyatları mevcut değil. Ancak böyle bir planlama ile Rusya geniş bir ihracat kapasitesine ulaşabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Üretimde Daha Fazla Artış Planlanıyor

Ukrayna savaşından bu yana Rusya’nın insansız hava aracı üretimi büyük ölçüde artan iç talebi karşıladı ve Moskova’nın ihracatı büyük oranda azaldı.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrei Belousov geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkenin 2030 yılına kadar yıllık drone üretimini mevcut seviyenin üç katına çıkararak 32,000’in üzerine çıkarmayı planladığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close