Estonya: "NATO Rusya'nın kabiliyetlerini hafife alıyor" - M5 Dergi
Gündem

Estonya: “NATO Rusya’nın kabiliyetlerini hafife alıyor”

Abone Ol 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius daha önce Rusya’nın birkaç yıl içinde NATO üyesi bir ülkeye saldırabileceğini iddia etmişti.

Estonya Savunma Kuvvetleri Komutanı Martin Herem, Rusya’nın mühimmat üretme ve orduya insan kazandırma kabiliyetine ilişkin yeni istihbaratın NATO müttefiklerini yeniden değerlendirmeye ve uzun vadeli bir çatışmaya hazırlanma ihtiyacı konusunda bir dizi uyarıda bulunmaya sevk ettiğini söyledi.

Herem, Rus birliklerinin kaynaklarının sonuna ulaşacağı yönündeki önceki tahminlerin gerçekleşmediğini kaydetti.

“Pek çok insan bunun ötesine geçemeyeceklerini düşünüyordu. Bugün gerçekler bize aksini söylüyor. Daha da fazla -kat kat fazla- mühimmat üretebilirler.”

Herem Rusya’nın yılda birkaç milyon top mermisi üretme kapasitesine sahip olduğunu ve bunun Avrupa’nın çabalarının çok ötesinde olduğunu belirtti.

Buna ek olarak Rus ordusu yüz binlerce yeni asker alabilecek kapasiteye sahip.

Daha önce Martin Herem, Rusya’nın NATO’ya ve özellikle Baltık ülkelerine yönelik tehditlerini hayata geçirmek için birkaç faktörün aynı anda uygulanması gerektiğini, bunlardan en önemlisinin de Ukrayna’daki savaşın sona ermesi olduğunu belirtmişti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius daha önce Rusya’nın birkaç yıl içinde NATO üyesi bir ülkeye saldırabileceğini ifade etmişti.

Kaynak: Mepa News, Bloomberg

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close