Rusya, modernize edilmiş Su-57 avcı uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, modernize edilmiş Su-57 avcı uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Abone Ol 

 United Aircraft Corporation’ın (UAC, Rostec devlet yüksek teknoloji şirketinin bir parçası) basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın modernize edilmiş beşinci nesil Sukhoi Su-57 savaş uçağı 21 Ekim’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında UAC, “UAC bünyesindeki Sukhoi Tasarım Bürosu, Su-57’yi geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. 21 Ekim’de, yükseltilmiş beşinci nesil Su-57 uçağı, ilk uçuşunu Gromov Uçuş Araştırma Enstitüsü’nün havaalanında gerçekleştirdi. Uçak, Sukhoi Tasarım Bürosu test pilotu Sergei Bogdan tarafından uçuruldu. Uçuş 56 dakika sürdü ve sorunsuz geçti” dedi.

Basın ofisi, Su-57 savaş uçağının ayrıca çok çeşitli yeni silah türleri kullanma olasılığına sahip yerleşik ekipmanı test ettiğini de ekledi.

Su-57, her türlü hava, yer ve yüzey hedefini yok etmek için tasarlanmış beşinci nesil Rus yapımı çok işlevli bir avcı uçağıdır. Süpersonik seyir hızına, dahili silahlara, radar kesit alanını düşürecek kaplamaya ve ayrıca en yeni yerleşik donanıma sahiptir. Su-57’nin elektronik destek sistemi, pilotaj ve silah kullanımı için hazırlıklar da dahil olmak üzere pilotun bazı işlevlerini üstleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close