Rusya, "Koalitsiya-SV" kundağı motorlu topçu sisteminin seri üretimine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, “Koalitsiya-SV” kundağı motorlu topçu sisteminin seri üretimine başladı

Abone Ol 

Rus devlet medyası TASS, Rus ordusunun yeni kundağı motorlu topçu sistemi olan 2S35 “Koalitsiya-SV” seri üretiimine başladığını ve çok sayıda unsuru Ukrayna’ya konuşlandırmaya başladığını açıkladı.

Rus devlet haber ajansı TASS’a göre, Rus ordusu 2S35 “Koalitsiya-SV” kundağı motorlu topçu sisteminin seri üretimine başladı.

TASS’da yer alan haberde; “Koalitsiya-SV kundağı motorlu topçu sisteminin seri üretimine başlandı. Sistem şu anda, Ukrayna’daki Özel Askeri Operasyon bölgesinde münferit durumlarda kullanılıyor. Öncelikli hedefi karşı batarya savaşında belirleyici bir etki yaratmak.” ifadeleri kullanıldı.

“Coalition-SV” olarak da bilinen 2S35 “Koalitsiya-SV”, dakikada 10 mermiyi aşan atış hızına sahip son teknoloji 152mm 2A88 topa sahiptir ve hedefleme, hedef seçimi ve navigasyon süreçleri için modernize edilmiş otomasyona sahiptir.

T-90 tank platformuna dayanan bu kundağı motorlu obüs, komuta merkezleri, iletişim düğümleri, topçu ve havan bataryaları, zırhlı araçlar, hava ve füze savunma sistemleri ve 70 kilometreye kadar düşman kuvvetleri dahil olmak üzere çeşitli yer hedeflerini vurmak için tasarlanmıştır.

Koalitsiya-SV ilk kez 2019 tarihinde Rusya’nın Zafer Geçit töreninde görücüye çıkmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close