Kanada'dan 1,8 Milyar dolar karşılığı 11 adet MQ-9B drone alımı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada’dan 1,8 Milyar dolar karşılığı 11 adet MQ-9B drone alımı

Abone Ol 

Kanada hükümeti yaptığı açıklamada, ABD’li üretici General Atomics’ten yabancı askeri konuşlandırmaların yanı sıra kıyı izleme ve afet yardımı için 11 silahlı insansız hava aracı satın alacağını duyurdu.

ABD merkezli Defence One tarafından verilen bilgilere göre; 1.87 milyar dolar tutarındaki sipariş, yer kontrol istasyonları, hangarlar ve ilk parti Hellfire füzelerinin yanı sıra eğitimi de içeriyor.

MQ-9B insansız hava araçlarının 2028 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair, bu alımın Kanada’nın “gelişen ve ortaya çıkan güvenlik sorunlarına yanıt vermeye hazır, modern ve uyarlanabilir bir orduya sahip olmasını” sağlayacağını belirtti.

Yapılan açıklamaya göre insansız hava araçları Kanada’nın Pasifik ve Atlantik kıyısındaki üslerinin yanı sıra Kuzey Kutbu’nda da konuşlandırılacak.

Defence One tarafından verilenbilgilere göre;7,200 kilometre uçabilen ve 28 saatten fazla havada kalabilen insansız hava araçları, müttefiklerle denizaşırı görevlerde ve aynı zamanda Kanada’nın geniş topraklarını ve uzun kıyı şeridini izlemek için kullanılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close