Rusya, ikinci set S-400 hava savunma füzelerini Hindistan'a teslim etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, ikinci set S-400 hava savunma füzelerini Hindistan’a teslim etti

Abone Ol 

 Hindistan’ın The Tribune gazetesinin bildirdiği üzere 15 Eylül’de Rusya, ABD’nin baskısına rağmen Hindistan’a S-400 füze sistemlerini zamanında teslim etti.

Rusya’nın Hindistan Büyükelçisi Denis Alipov, bu hafta Özbekistan’daki SCO (Shanghai Cooperation Organisation) Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Başbakan Narendra Modi arasında bir görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu.

14 Eylül’de Rusya, Washington’un baskısına ve ABD liderliğindeki Batı’nın yaptırımlarına rağmen, en gelişmiş uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemi S-400’ü Hindistan’a zamanında teslim ettiğini söyledi.

Ekim 2018’de 5,43 milyar dolar değerinde beş tabur S-400 teslim etme sözleşmesi imzalandı. Hava soluyan hedefleri vurmak için tasarlanmıştır. 400 km menzile sahip ve 30 km yükseklikteki hedefleri yok edebiliyor. S-400, 2007 yılında Rus silahlı kuvvetlerinde hizmete girdi.

Rusya, Aralık 2021’de ilk S-400 alayını teslim etmeye başlamıştı. Füze sistemi, kuzey sektöründe Çin sınırının bazı kısımlarını ve Pakistan sınırını kapsayacak şekilde konuşlandırıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close