Rusya hafif amfibi tankın seri üretimine başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya hafif amfibi tankın seri üretimine başlıyor

Abone Ol 

 Rus ordusunun 2S25M Sprut-SDM1 hafif amfibi tankı seri üretime giriyor. Açıklama, Kurganmashzavod’un genel müdürü Pyotr Tyukov’dan. Tyukov, 2S25M Sprut-SDM1’in gerekli testlerini başarıyla geçtiğini ve Karadeniz’de yüksek amfibi nitelikleri gösterdiğini söylüyor.

Ayrıca hafif tankın 125 mm top ve silahlarının da su testleri sırasında iyi performans gösterdiğinin altını çizdi. Tyukov’un şu anda devam eden uluslararası savunma ve güvenlik fuarı Armi-2022 sırasındaki yorumu “Atış testleri silahın özelliklerini doğruladı” oldu.

Tyukov, şirketinin şu anda seri üretim için son çalışmaları yürütmekte olduğunu ifade etti. Tyukov, tesisin üretim tesislerinin şu anda 2S25M Sprut-SDM1’in seri üretimine başlayacak şekilde ayarlandığını da söyledi.

Sprut-SDM1, 125 mm kendinden tahrikli bir tanksavar silahıdır. Bazı Batılı uzmanlar buna hafif amfibi tank demeyi tercih ediyor. 125 mm Sprut-SDM1, orijinal versiyona kıyasla birkaç değişikliğe sahiptir – yeni bir zırh kiti eklentisinin yanı sıra ateş kontrol sisteminin ve uzaktan kumandalı silah istasyonunun yeni versiyonları.

Eklenti zırh kitinin özellikleri hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Ateş kontrol sisteminin T-90 ana muharebe tankına entegre edilene benzer olduğunu söyleniyor. Sistem, gece gündüz görüşle beraber termal görüş sistemlerine de sahip. Aynı zamanda, uzaktan kumandalı silah istasyonundaki yenilikler, bir PKTM makineli tüfeğin yanı sıra altı adet 902V ‘Tucha’ sis bombasının entegrasyonunu içeriyor.

Orijinal 2S25 Sprut-SD, 2011’in sonlarında tasarlandı, ancak 2005’te hizmete girdi. Ana silah, performans olarak 2A46M5’in tank versiyonuna çok benzer olduğu söylenen 125mm 2A75M’dir. 2A75M, T-90 ve T-72 tankları tarafından ateşlenen her türlü mermiyi ateşleyebiliyor.

Sprut-SDM1, üç kişilik bir mürettebat tarafından işletiliyor. Araç, 510 beygir güç sağlayan 2V-06-2S su soğutmalı dizel motordan güç alıyor. Süspansiyonu, değişken yükseklik kontrollü (190 mm-590 mm) hidropnömatik süspansiyondur. Maksimum hız yolda 70 km/s’dir, ancak engebeli arazide 45 km/s civarında değişir ve suda 10 km/s hızla hareket eder. Araç bir depo dolusu yakıtla 500 km yol kat edebiliyor.

Şu anda, sadece Rus Ordusu 2S25 Sprut-SD’nin kullanıcısı. Yaklaşık 15 yıldır hizmette olmasına rağmen açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre sadece 30 araç hizmet veriyor. Ancak Rusya, son yıllarda ek bir miktarın üretimi ve teslimatı için sipariş verdi. 2S25 Sprut-SD veya Sprut-SDM1’in Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere askeri operasyonlara katıldığına dair bir kanıt yok.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close