Boeing, Jacksonville tesisinden son QF-16 “Zombie Viper” hedef uçağı teslim etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Boeing, Jacksonville tesisinden son QF-16 “Zombie Viper” hedef uçağı teslim etti

Abone Ol 

 ABD Hava Kuvvetleri, son QF-16 “Zombie Viper” hedef uçağını Boeing’den teslim aldı ve uçak Florida, Panama City’deki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 82. Hava Hedefleri Filosuna teslim edildi.

Cecil Havalimanı’ndaki QF-16 modifikasyon hattından 75’in üzerinde hedef uçağın sonuncusu, 29 Temmuz’da Savunma Sözleşme Yönetim Ajansı Uçak Entegre Bakım Operasyonları St. Augustine personeli tarafından kabul edildi.

Tucson’daki 309. Havacılık ve Uzay Bakım ve Yenileme Grubunda bulunan ikinci bir QF-16 hattı, kalan tedarik sözleşmesiyle çalışmaya devam edecek. Mevcut sözleşme kapsamında, emekliye ayrılan F-16’nın 120’den fazlası hava hedeflerine hedef uçak olarak döndürülecek.

QF-16, bir zamanlar Hava Kuvvetleri muharebe görevlerinde kullanılan, daha önce emekli olan eski F-16 uçaklarından değiştirilmiş, isteğe bağlı olarak pilotlu, yeniden kullanılabilir bir hava hedef sistemidir.

Değişiklikten sonra, hava aracı bir pilot tarafından veya yer operatörleri ve teknisyenler grubu tarafından uzaktan kumanda yoluyla uçurulabilir.

Uçak mürettebatı riski olmaksızın, yeni geliştirilen silah sistemlerinin test edilmesi, havadan havaya canlı ateş eğitimi, karadan havaya canlı füze testleri, otomatik kalkış ve iniş dahil olmak üzere çok sayıda görevi uçabilir.

QF-16 Zombie Viper’ın ilk insansız uçuşu 23 Eylül 2013’te gerçekleşti. O zamandan beri Jacksonville’deki Boeing tesisinden 75’ten fazla insansız hale getirilmiş uçak teslim edildi.

QF-16 platformu, 2016 yılında emekli olan QF-4 Phantom hedef uçağının halefidir.

Donanma Komutanı Gabriel Hohner, “QF-16, yeni nesil silah sistemlerinin geliştirilmesinde hem Hava Kuvvetlerine hem de Deniz Kuvvetlerine çok önemli bir yetenek katıyor.” dedi.

QF-16’lar, operasyonel kullanım için her zaman Boeing’den Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 82. Hava Hedefleri Filosuna teslim edildi. Her uçağın ömrü yaklaşık 300 uçuş saatidir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close