Rusya BMP-3 savaş araçlarını anti-drone sistemleriyle donatıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya BMP-3 savaş araçlarını anti-drone sistemleriyle donatıyor

Abone Ol 

Rusya’nın devlet destekli savunma sanayi kuruluşu Rostec, BMP-3 piyade savaş araçlarına savaş alanında beka kabiliyetlerini arttıran drone karşı önlemlerinin seri olarak yerleştirildiğini duyurdu.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; Rostec tarafından üretilen BMP-3’ler artık anti-kümülatif ızgaralar, zırh perdeleri ve termal ve radar spektrumlarında görünürlüğü azaltan “Nakidka” gizleme kitleri gibi mevcut savunmaların yanı sıra anti-drone sistemleriyle donatıldı.

Rostec’ten yapılan açıklamada; “Bu önlemler araçların termal kameralar gibi gözlem cihazlarıyla tespit edilmesini zorlaştıracak” ifadeleri kullanıldı.

BMP-3’lere ayrıca üst yarım küre koruma kitleri takılarak muharebe dayanıklılıkları daha da artırıldı.

Sovyet dönemi BMP-2’nin yerini alan araç, alüminyum alaşımlı zırh ve çelik dış kafeslere sahiptir.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’da savaş başlatmasından bu yana, yaklaşık 400 adet BMP-3’ünün imha edildiği beirtiliyor.

BMP-2’nin halefi olarak tanıtılan BMP-3 piyade savaş aracı, Rus mekanize birliklerinin temel aracı olarak kabul ediliyor.

Sağlam tasarımına rağmen BMP-3, Ukrayna savaşı sırasında gelişmiş tanksavar silahlarına ve FPV dronlarına karşı önemli kayıplar vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close