ABD'nin Rusya'yı kızdıracak paralı asker planı ortaya çıktı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’nin Rusya’yı kızdıracak paralı asker planı ortaya çıktı

Abone Ol 

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan paralı asker şirketlerinin Ukrayna’da faaliyet göstermesine izin vermeye hazırlanıyor.

Kimliklerinin paylaşılmasını istemeyen Amerikalı yetkililer, ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından CNN’e, Washington’ın Amerikan paralı asker şirketlerinin Ukrayna’da çalışmasına yönelik fiili yasağı kaldırmayı planladığını söyledi.

Yetkililer, planla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve Biden’ın henüz onay vermediğini belirtti.

Kaynaklar, Biden’ın Ukrayna’ya ABD ordusundan asker göndermeye hiçbir şekilde yanaşmadığını da ifade etti.

Yetkililer, ABD Başkanı’nın onaylaması halinde değişikliğin bu yıl uygulamaya konabileceğini söyledi. Bu durumda Pentagon, Rusya’nın saldırılarıyla Şubat 2022’de başlayan savaşta, ilk kez Amerikan paralı asker şirketlerine Ukraynalı firmalarla ortak çalışma izni verecek.

Plan kapsamında Amerikan paralı asker firmalarının, Ukrayna’daki ABD yapımı silah sistemlerinin bakım ve onarımını üstlenmesi hedefleniyor.

Ayrıca Ukrayna’ya bu yılın sonuna doğru gönderilmesi planlanan F-16’ların düzenli bakımlarının da bu sayede etkili şekilde yapılabileceği belirtildi.

Diğer yandan yetkililer, politika değişikliğinin Irak ve Afganistan’da olduğu gibi Amerikan firmalarının baskın şekilde faaliyet gösterdiği bir ortam yaratmayacağını savundu. Kaynaklar, bunun yerine Ukrayna’daki faaliyetlerin daha nokta atışı gerçekleşeceği aktarıldı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görev yapan Alex Vindman “Bu, Ukrayna’yı yerinde desteklemek için çok daha odaklanmış ve ince bir çalışmayı içeriyor” dedi.
Ukrayna’nın ABD yapımı Ordu Taktik Füze Sistemi’yle (ATACMS) pazar günü Kırım’ın Sivastopol şehrine düzenlediği saldırı, Rusya’dan tepki toplamıştı.

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki şehre düzenlenen saldırıda ikisi çocuk 4 kişinin öldürüldüğü, 151 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’nin bu korkunç saldırının suç ortağı olduğundan hiç şüphe yok” denmişti. Ayrıca ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne Tracy de saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close