Rusya 200 km menzile sahip yeni kamikaze İHA'sını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya 200 km menzile sahip yeni kamikaze İHA’sını tanıttı

Abone Ol 

Rusya, 200 km menzile sahip olan yeni bir insansız hava aracı geliştirdiğini açıkladı.

Rusya, Italmas adı verilen yeni insansız hava aracının, teknik özellikler açısından Lancet İHA’nın daha gelişmiş bir versiyonu olduğunu açıkladı.

Rus medyası, daha önce ZALA Group olarak bilinen ve Lancet kamikaze insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve üretimiyle tanınan Aeroscan şirketinin, Italmas adı verilen yeni bir insansız hava aracı geliştirdğini açıkladı.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre; Rus uzmanlar tarafından Italmas insansız hava aracının, Lancet İHA’sına kıyasla önemli ölçüde geliştirilmiş özelliklere sahip olduğu belirtildi.

Yeni aracın 200 kilometreye kadar genişletilmiş bir fırlatma menzili bulunuyor ve İHA’nın benzinli bir motorla donatılarak, yakıt tankının kanat yapısına entegre edildiği belirtiliyor.

Kamikaze insansız hava aracının testlerine, 2023 başında başlandığı ve aracın geçtiğimiz günlerde gerekli operasyonel standartlara getirildiği belirtiliyor.

Rus uzmanlar; Italmas insansız hava aracını teknik özellikler açısından Lancet İHA’sının üst versiyou, fırlatma biçimi açısından ise Shahed-136 insansız hava aracının benzeri olara niteliyor.

Bazı kaynaklar ayrıca; Rus operatörlerin son teknoloji ürünü kamikaze İHA’ya, İsrailli IAI Harop İHA’ya benzer şekilde, gerçek zamanlı kontrol ve hedef tespiti sağlayan optik-elektronik bir sistem eklendiğini iddia ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close