İtalya: “Yeni savaş uçağı projesinde İngiltere ve Japonya ile eşit ortak olacağız” - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya: “Yeni savaş uçağı projesinde İngiltere ve Japonya ile eşit ortak olacağız”

Abone Ol 

İtalya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İtalya, İngiltere ve Japonya’nın yeni nesil savaş uçağı geliştirme programında eşit ortak olacağı ve proje üzerinde görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

İtalya, İngiltere ve Japonya; önümüzdeki on yıl içerisinde gelişmiş bir savaş uçağı geliştirme hedefi ile, geçtiğimiz Aralık ayında “Küresel Savaş Hava Programı (GCAP) anlaşması imzalamıştı.

Reuters tarafından verilen bilgilere göre Japonya ve İtalya projede tasarım ve üretimde söz sahibi olacak, İngiltere ise savaş uçağı geliştirme konusundaki daha derin deneyimi nedeniyle organizasyona liderlik edecek.

İtalya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Küresel Savaş Hava Programı, geçtiğimiz Aralık ayında imzalanan anlaşmada belirtildiği gibi eşit paylaşım ilkesine dayanan gerçek bir üç uluslu program olarak hayata geçiriliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Reuters ayrıca üç ortak ülkenin merkez olarak İngiltere’yi seçmeyi planladığını bildirdi.

İtalya ise; bu konuda hükümetler ve sanayi ortakları arasında görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

İtalya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Üç Savunma Bakanlığı şu anda 2035 yılına kadar kabiliyet hedefine ulaşmak için en uygun yönetişim konusunda bir çalışma yürütüyor” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close