Rus Ordusu, yükseltilmiş savaş başlığına sahip kamikaze İHA'lar teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Ordusu, yükseltilmiş savaş başlığına sahip kamikaze İHA’lar teslim aldı

Abone Ol 

Rus Silahlı Kuvvetleri, daha ölümcül bir savaş başlığına sahip yükseltilmiş bir KUB-BLA kamikaze İHA’ları teslim aldığını duyurdu.

European Defense Review tarafından verilen bilgilere göre; Zala Aero insansız hava aracı daha önce nispeten küçük üç kilogramlık savaş başlığına sahipti ve bu da belirli hedeflere karşı etkinliğini kısıtlıyordu.

Verilen bilgilere göre, Zala Aero insansız hava aracının modifiye edilmiş versiyonunun TNT’nin 1.7 katı etkiye sahip HMX bazlı bir patlayıcıdan oluşan OFBCh-2.5 savaş başlığına sahip olduğu belirtiliyor.

Üretici Kalashnikov başkanı Alan Lushnikov; “Testler başarıyla tamamlandı ve bu yeni ürün, savaş alanında büyük etki uyandıracak.” açıklamasında bulundu.

Zala Aero kamikaze insansız hava aracı

Zala Aero insansız hava aracı, 130 kilometreye kadar uçuş hızı ve 30 dakikaya kadar havada kalma süresine sahiptir.

İHA, düşük gürültülü elektrikli motoru sayesinde düşman radarları karşısında görünmezlik avantajlarına sahiptir. Bununla birlikte, elektro-optik sensörlerin eksikliği, uçuş yolunu otonom olarak ayarlamasını engelliyor.

Delta kanatlı insansız hava aracı ilk kez Ukrayna savaşı sırasında Rus özel ve hava kuvvetleri tarafından taktik keşif saldırılarında kullanılmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close