Rus ordusu yeni parti BMP-1AM savaş araçlarını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus ordusu yeni parti BMP-1AM savaş araçlarını teslim aldı

Abone Ol 

Rusya’nın devlete ait savunma sanayi üreticisi Rostec, Rus ordusuna bir grup modernize edilmiş “Basurmanin” BMP-1AM piyade savaş aracı daha teslim ettiğini duyurdu.

TASS tarafından verilen bilgilere göre; Rusya’nın devlete ait savunma sanayi üreticisi Rostec tarafından modernize edilen BMP-1AM, BMP-1 araçlarının tüm ana bileşenleri ve montajları tamamen onarılarak ya da yenileriyle değiştirilerek kapsamlı bir yenilemeden geçirildi.

Modernizasyon sürecinde her bir BMP-1AM, 30 milimetrelik topuyla çeşitli modlarda en az 70 mermi ve makineli tüfeğiyle en az 150 mermi ateşlemek de dahil olmak üzere kapsamlı testlerden geçirildi.

BMP-1AM’yi selefinden ayıran önemli bir özellik, 73 mm Grom ile silahlandırılmış otomatik dolduruculu tek kişilik taretin yerini Rus BTR-82A zırhlı personel taşıyıcısındakine benzer bir silah istasyonunun almasıdır.

Nişancı tarafından aracın gövdesi içinden kumanda edilen bu uzaktan kumandalı istasyon, ana silah olarak 30 mm 2A72 otomatik topa sahiptir.

2A72 otomatik topu, 2A42 otomatik topunun modifiye edilmiş bir versiyonudur ve dakikada 350 ila 400 mermi hızında 30×165 mm mühimmat ateşleme kapasitesine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close