İsveç ve Macaristan'dan Gripen savaş uçağı anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç ve Macaristan’dan Gripen savaş uçağı anlaşması

Abone Ol 

Macaristan, 26 Şubat’ta parlamentoda İsveç’in NATO üyeliğini oylamadan önce İsveç’le savaş uçağı anlaşması imzaladı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Macaristan’a resmi ziyaret düzenleyerek Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü.

İsveç Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İsveç’in gururu ve dünyanın en iyi sistemlerinden biri olan dört yeni Gripen savaş uçağının alımı konusunda İsveç ve Macaristan arasında bugün önemli bir anlaşma imzalandı” denildi.

Öte yandan Macaristan’ın 26 Şubat’ta parlamentoda İsveç’in NATO üyeliğini oylanması bekleniyor.

AP’de yer alan habere göre Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson arasında Budapeşte’de yapılan toplantı, Macaristan’ın İsveç’in NATO’ya katılımına destek vermeyi reddetmesi nedeniyle iki ülke arasında aylardır artan gerilimin ardından gerçekleşti.

Kristersson, Macaristan hükümetinin defalarca yaptığı davetlerin ardından Macaristan’a gitti. Orban bunun, hükümetinin İsveç’in NATO hedefini onaylamasının bir önkoşulu olacağını ima etmişti.

Macaristan Başbakanı Orban, 18 Şubat’ta konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İsveç ile olan anlaşmazlık sonuçlanmaya yakın. İsveç Başbakanı ile güveni yeniden inşa etmek için önemli adımlar atıldı. Böylece parlamento, bahar oturumunun başında İsveç’in NATO üyeliğini onaylayabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close