Rus birlikleri, Ukrayna ordusunun 30 km içindeki cep telefonu sinyallerini engelleyebiliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus birlikleri, Ukrayna ordusunun 30 km içindeki cep telefonu sinyallerini engelleyebiliyor

Abone Ol 

 Savunma Bakanlığı’nın basın ofisinden yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Ukrayna ordusunun mobil iletişimini 30 km’lik bir yarıçap içinde onlarca saat boyunca bozabilecek Leer-3 sistemleri kullandığı belirtildi.

Leer-3, özel bir radyo sinyali vericisi ile donatılmış bir Orlan-10 insansız hava aracı tarafından iletilen jammer ile GSM iletişimini bastırır. Ekipman, belirli frekans bantlarında herhangi bir cihazın çalışmasını engellerken, hücresel internet bağlantısını tamamen engelleyemez.

Basın ofisinden yapılan açıklamada, “Sistem, insansız hava aracı havadayken 30 km’ye varan bir yarıçap içindeki Ukrayna ordusunun hücresel iletişimini onlarca saat boyunca bastırabilir. ” dedi ayrıca sistemin aynı anda yaklaşık 2.000 GSM hattının iletişimini bastırabileceğini de sözlerine ekledi.

Sistem ayrıca belli bir alandaki hatlara SMS gönderebilir. Basın ofisi, “Toplu mesaj yollamanın amaçları farklı olabilir. Ukrayna ordusunun militanları üzerindeki psikolojik baskıya ek olarak, genellikle Ukrayna’daki sivilleri uyarmak gibi amaçlarla kullanılabilir.” Dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close