Rostec, uzun menzilli uçaklar için gaz türbinli motorlarının hizmet ömrünü artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rostec, uzun menzilli uçaklar için gaz türbinli motorlarının hizmet ömrünü artırıyor

Abone Ol 

Rus Savunma Kuruluşu Rostec’e bağlı United Engine Corporation şirketi, uzun menzilli uçak motorlarının gaz türbinlerinin ömrünü uzatmak için robotik ekipman sunarak ürün kalitesini iyileştiriyor .

Rostec’e bağlı United Engine Corporation bir parçası olan UEC-Kuznetsov, motor parçalarına otomatik olarak refrakter ve sertleştirici kaplamalar uygulayan ve yüksek kalite sağlayan robotik bir plazma püskürtme ünitesini tanıttı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; “ Yeni endüstriyel robot, uçaklarda kullanılan 02 serisi NK-32 motorlar da dahil olmak üzere her tür gaz türbini motorunun hizmet ömrünü artıracak” ifadeleri kullanıldı.

Yeni sistemin tanıtım metninde ise şu ifadeler kullanıldı. “Üretim hacmini artırmak için robotik sistemin iki çalışma alanı vardır. Bunlardan birinde, birinci ve ikinci aşama kompresör kanatları ve türbin bölümleri gibi küçük boyutlu parçalara özel seramik kaplamalar uygulanmaktadır. Bu çözüm ile tek bir iş döngüsü içerisinde sırayla 12 ürüne kaplama uygulamak mümkündür. Diğer çalışma alanı, çapı 1,5 metreye kadar olan büyük boyutlu titanyum halka boşluklarını işlemek için özel bir uygulama yapılmaktadır.”

“ UEC-Kuznetsov’un yeni üretim tesislerinde kurulan tüm ekipmanlar yüksek teknolojili ve verimlidir. Robotik plazma püskürtme tesisi, gaz türbini motorları için kompresör ve türbin parçalarını yalnızca United Engine Corporation’ın işletmeleri için değil, aynı zamanda yerel endüstrinin çıkarları için ithal ikame programlarının bir parçası olarak yaygın olarak kullanılabilir.” dedi.

UEC-Kuznetsov PJSC Genel Müdürü ise; “Şu anda robotik sistem, iki vardiyalı bir çalışma düzeni ile ayda 100 adede kadar halka parçasını işleyerek üretim talebini karşılıyor. Gerekirse, ekipmanın kapasitesi büyük ebatlı parçalar için 300 adete ve küçük ebatlı parçalar iöin 1.000 adete kadar arttırılabilir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close