Rostec, Ka-62 helikopterleri için üretilen VK-1600V motorunun başarıyla test edildiğini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rostec, Ka-62 helikopterleri için üretilen VK-1600V motorunun başarıyla test edildiğini açıkladı

Abone Ol 

Rus Savunma Kuruluşu Rostec United Engine Corporation,  VK-1600V demonstratör motorunun ilk testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre; Ка-62 helikopterleri için kullanılacak olan VK-1600V motorunun testleri sırasında, daha önceden planlanmış bir dizi deneysel test paketi motor üzerinde başarı ile uygulandı.

Şirket bu aşamaların; motorun çeşitli kademelerde çalıştırılmasının ayarlanması, birimlerin ve sistemlerin çeşitli modlarda ortak işleyişinin kontrolü ve ürünün kullanıma uygunluk için belirlenen parametrelerin değerlendirilmesi olduğunu belirtti.

Test sonuçları hakkında yapılan açıklamada; “Uygulanan testler,  VK-1600V motorunun ilk ayar aşamasının nihai sonuç için beklenen özelliklere uygunluğunu doğruladı. Toplamda 25 başarılı test işlemi gerçekleştirildi.  Kompresörün kararlı çalışması, yanma odasının kararlı tutuşması, titreşim seviyesinin belirlenen standartlara uygunluğu tescillendi.” ifadeleri kullanıldı.

Rostec United Engine Corporation tarafından ayrıca; “ Yakın gelecekte, geliştirilmiş tasarım unsurlarına sahip demonstratör motorunun testlerine devam edilecek ve ünitelerin otonom tesislerde çalışması kontrol edilecek. Ayrıca bu yıl sertifika testleri için pilot numuneler üretmeyi planlıyoruz” açıklaması yapıldı.

JSC ODK-Klimov tarafından geliştirilen VK-1600V motor; 5-8 ton kalkış ağırlığına sahip, çok amaçlı  helikopterler için tasarlandı. Verilen bilgilere göre motor ilk olarak, modern çok amaçlı helikopter Ka-62’de kullanılacak.

VK-1600V motorunun kalkış modunda  kapasitesi 1400 beygir gücü, kalkış modunda özgül yakıt tüketimi ise 200 g/HP-saat’tir.  Motor; BARK-15V otomatik düzenleme ve kontrol ünitesine, çift kanallı mimariye ve çeşitli kontrol işlevlerini birleştirebilen arıza teşhis ve sorun giderme işlevlerine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close