Romanya'dan Güney Kore'ye 54 adet obüs siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya’dan Güney Kore’ye 54 adet obüs siparişi

Abone Ol 

Romanya Savunma Bakanlığı, ülkenin silahlı kuvvetleri için Güney Kore’den K9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüsler satın aldığını açıkladı.

Defence News’de yer alan bilgilere göre; Romanya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülke ordusunun ilgili teçhizatla birlikte toplam 54 obüs alacağı belirtildi.

Güney Kore merkezli savunma kuruluşu Hanwha Aerospace tarafından üretilen silahı satın alma kararı, Romanya Milli Savunma Bakanı Angel Tîlvăr ile Güney Koreli mevkidaşı Won-sik Shin arasında yapılan görüşmenin ardından açıklandı.

Güney Koreli şirket tarafından yapılan açıklamada; “Romanya anlaşma kapsamında, 155 mm kalibreli üç obüs sistemi, 54 adet K9 Thunder kundağı motorlu obüs ve destek ekipmanı teslim alacak” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada söz konusu satışın değerine dair bilgi ise verilmedi.

Ancak Romanya Savunma Bakanlığı’ndan daha önce verilen bilgilere göre Bükreş, yeni obüslerle birlikte ilgili teçhizat ve mühimmat alımı için yaklaşık 910 milyon dolar ödeyecek.

Yerel kaynaklar sözleşme için teklif veren diğer firmalar arasında Panzerhaubitze 2000 ile Alman Krauss-Maffei Wegmann ve T-155 Fırtına ile Türk BMC’nin de bulunduğunu belirttildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close