AB, Japonya ve Güney Kore'den savunma sanayi ortaklığı için yeni hamle - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AB, Japonya ve Güney Kore’den savunma sanayi ortaklığı için yeni hamle

Abone Ol 

Avrupa Birliği, Japonya ve Güney Kore ile ortak askeri teçhizat geliştirmeyi amaçlayan güvenlik ve savunma sanayi ortaklığı için görüşmelere başladı.

Reuters’ın üst düzey bir AB komisyonu yetkilisine dayandırdığı haberine göre yapılacak olan anlaşma, AB’nin Asya ülkeleriyle güvenlik ve savunma alanında gerçekleştirdiği ilk işbirliği olacak.

Verilen bilgilere göre AB, Japonya ile yılsonuna kadar bakanlar düzeyinde bir anlaşmayı sonuçlandırmayı hedefliyor. Anlaşma kapsamında taraflar ortak savunma sanayi ürünleri üretimi gerçekleştirecek.

Reuters’da yer alan haberde, hangi ürünlerin ortak üretileceğine dair ayrıntı verilmedi.

Japonya, askeri tarafsızlık öngören anayasasına rağmen, Ukrayna savaşının ardından, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi ve karmaşık güvenlik ortamıyla” karşı karşıya olduğunu belirterek ABD dahil olmak üzere geniş savunma ortaklıkları imzalamaya başladı.

Japonya ayrıc; son yıllarda Çin ve Kuzey Kore’den gelebilecek tehditlerden duyduğu endişeyi dile getirerek savunma sanayisini güçlendirmeye başladı.

Tokyo geçen yıl da İngiltere ve İtalya ile gelişmiş bir savaş uçağı geliştirme programı oluşturmak üzere bir anlaşma imzalamıştı.

Bu gelişmenin ardından Japonya, Nisan ayında Başbakan Fumio Kishida ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından kurulan ABD-Japonya Savunma Sanayi İşbirliği kapsamında ABD ile bir savunma sanayi işbirliği programı oluşturdu.

Japonya ve ABD görüşmeleri şimdiye kadar daha fazla savaş gemisi inşa etmek, uçak onarımları, füze üretimi ve askeri tedarik zinciri ortaklıklarını kapsıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close