Romanya, İsrailli Elbit System'den Watchkeeper X taktik insansız hava araçları satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya, İsrailli Elbit System’den Watchkeeper X taktik insansız hava araçları satın aldı

Abone Ol 

Romanya, İsrail merkezli savunma sanayi kuruluşu Elbit Systems’den 180 milyon dolarlık bir anlaşma karşılığında üç adet Watchkeeper X taktik insansız hava aracı satın aldı.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre satış, Romanya Milli Savunma Bakanlığı tarafından Aralık 2022’de imzalanan 410 milyon dolarlık bir çerçeve anlaşmasının parçası olarak gerçekleşti

Watchkeeper X, Elbit UK yan kuruluşu UK-Tacs tarafından İngiliz Kraliyet Ordusu için istihbarat, gözetleme, hedef belirleme ve keşif görevlerini yürütmek üzere geliştirildi.

VVerilen bilgilelere göre Romanya sözleşme kapsamında; Spectro XR çoklu spektral elektro-optik yük ve yeni iletişim yetenekleri gibi gelişmiş özelliklere sahip olan iyileştirilmiş Watchkeeper X insansız hava araçlarını teslim alacak.

Elbit Systems Havacılık ve Uzay Genel Müdürü Yoram Shmuely , “Watchkeeper platformumuzun geliştirilmiş yeni varyantı, hem Romanya hem de İngiliz Silahlı Kuvvetleri’nin gelişen operasyonel yeteneklerini artıracak” açıklamasında bulundu.

Romanya sözleşme kapsamında, satın alacağı insansız hava araçlarının sayısını yediye kadar çıkarabilecek ve  iki yıl içerisinde teslim alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close