Romanya, ABD'den F-35 savaş uçakları alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya, ABD’den F-35 savaş uçakları alacak

Abone Ol 

Romanya’nın yüksek savunma konseyi (CSAT) tarafından yapılan açıklamada, Romanya’nın hava savunmasını güçlendirmek için yeni nesil F-35 savaş uçakları için planlanan satın almanın onaylandığı belirtildi.

Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Romanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak bu yıl savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılanın %2’sinden, %2,5’ine çıkardığını açıklamıştı. 

Ukrayna ile yaklaşık olarak 650 km’lik bir sınırı paylaşan Romanya, bir ABD balistik füze savunma sistemine ev sahipliği yapıyor ve geçen yıl itibariyle topraklarında kalıcı bir ABD üssünün kurulmasına onay verdi. 

Romanya Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada; 

“Bir NATO ve AB devleti olarak;  sağlam, güvenilir ve verimli bir hava savunmasına sahip olmak, Romanya’nın savunma politikası için kilit önemdedir.  Bu hedef doğrultusunda, Romanya Hava Kuvvetleri’nin modernizasyon süreci, son nesil F-35 savaş uçaklarının satın alınmasıyla devam edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Geçen yıl sonlarında Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, ülkesinin ABD’li silah üreticisi Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 uçaklarını almayı planladığını duyurmuştu.

Mart ayında ise Romanya Savunma Bakanlığı, yeni savunma stratejisi kapsamında ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu General Dynamics tarafından üretilen Abrams tanklarını satın almak için girişimlere başlandığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close