Japonya'dan, 2,8 milyar dolar değerinde uzun menzilli füze anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya’dan, 2,8 milyar dolar değerinde uzun menzilli füze anlaşması

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanlığı, ülkenin en büyük savunma yüklenicilerinden birisi olan Mitsubishi Heavy Industries ile uzun menzilli füzeler geliştirmek için yaklaşık 2,8 milyar $ değerinde sözleşme imzaladığını duyurdu.

Japonya Savunma Bakanlığı, Japon savunma sanayi kuruluşu Mitsubishi ile;  kara, deniz ve hava savunması için üretilen Tip 12 füzelerinin geliştirilmiş versiyonları için yaklaşık 2.8 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Japonya’nın uzak adalarını savunmak için konuşlandırılacak olan hipersonik balistik füzeleri de kapsıyor. 

Bakanlık ayrıca anlaşma kapsamında, halihazırda Mitsubishi tarafından geliştirilen Tip 12 karadan-gemiye güdümlü füzelerin seri üretimine de başlanacağını açıkladı. Yetkililer, Japonya’nın konuşlandırmayı planladığı füze sayısı hakkında ise bilgi vermedi.

Verilen bilgilere göre Japonya’nın Mitsubishi ile yaptığı diğer bir sözleşme ise, 2027’ye kadar teslim edilmesi planlanan ve denizaltından fırlatılan uzun menzilli gemisavar güdümlü füzeleri kapsıyor. 

Japonya 2023 yılı için, Çin ve Kuzey Kore tehlikesini önceleyen yeni bir askeri strateji planı açıklamıştı. Yeni strateji Japonya’nın, önümüzdeki beş yıl içinde askeri harcamalarını neredeyse ikiye katlayarak 43 trilyon yen’e (315 milyar $) çıkarmasına imkan veriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close