Rheinmetall, ABD Ordusunun taktik kamyon programı için GM Defence ile birlikte çalışıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rheinmetall, ABD Ordusunun taktik kamyon programı için GM Defence ile birlikte çalışıyor

Abone Ol 

 Alman savunma sanayii şirketi Rheinmetall’in Michigan merkezli bir yan kuruluşu olan American Rheinmetall Vehicles, ABD Ordusu’nun Ortak Taktik Kamyon (Common Tactical Truck, CTT) programında rekabet etmek için GM Defence ile güçlerini birleştirdi.

CTT programı, Ordunun Ağır Taktik Araç Ailesi için bir yeni platform belirlemeyi amaçlamaktadır.

Ordu, 5 milyar dolar değerinde 5.700 aracın satın alınmasını bekliyor. İlk aşama için prototip teklifleri için bir talep, 2022 yılının Haziran ayı sonlarında yayınlandı.

Ordunun Muharebe Desteği ve Muharebe Hizmeti Desteği Programı İcra Ofisi, 2021’de Ordu Nakliyecilerine modernize edilmiş yetenekler sağlarken ticari kamyon taşımacılığı endüstrisi ile mümkün olduğunca çok ortak noktayı bir araya getirmek için hızlı bir prototipleme çabasına başlayacağını söyledi.

Rheinmetall, bağlı kuruluşu Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) ile birlikte, Rheinmetall’in MAN Truck & Bus ile ortak girişimini yansıtan ticari teknolojileri içeren militarize HX3 serisini sunmayı planlıyor.

Amerikanlaştırılmış bir HX3, Amerikan Rheinmetall Vehicles ve GM Defence ekibinin CTT programının ilk aşamasında Orduya sunacaklarının temelini oluşturuyor. Açık bir mimariyle birleştiğinde, HX3’ün ticari omurgası, kalıcı modernizasyonu destekleyecek ve teknolojiler olgunlaştıkça kapasitede artışlara izin verecektir.

GM Defense, üretim yeteneklerini ve teknolojik geliştirmeleri CTT ekibine getirecek. CTT Programı, Ordunun ağır taktik kamyon ailesini değiştirmek için taktik kamyon prototiplerini hızlı bir şekilde tedarik etmesini ve test etmesini sağlamak için orta seviye bir satın alma stratejisini kullanan hızlı bir prototip oluşturma çabasıdır.

Program, Ordunun Paletli Yük Sistemi (Palletized Load System, PLS), Ağır Genişletilmiş Hareketli Taktik Kamyon (HEMTT), M915 Hat Taşıma Traktörü ve mevcut ağır ve orta taktik tekerlekli filodaki diğer platformlar gibi eski araçları değiştirmesini sağlayacak. Maksimum ticari unsurlara sahip, askeri görevleri yerine getirebilen ve görev rolleri arasında ortaklıklar sağlayabilen bir kamyon, programda Ordu için en önemli önceliklerdir.

HX3-CTT, değiştirilebilir korumalı kabin tasarımı, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri (Advanced Driver Assistance Systems, ADAS) ve mekanik olmayan elektronik sistemler ile çalıştırma özelliğine sahiptir. Yeni açık sistem elektrik mimarisi otonom yeteneklerin entegrasyonunu sağlar.

Rhienmetall’in HX kamyon ailesi, Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Avusturya, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve Danimarka’dan oluşan aktif bir müttefik kullanıcı grubu da dahil olmak üzere dünya çapında 20 müşteriye satılarak ortak küresel tedarik zincirleri, eğitim fırsatlar ve dünya çapında faaliyet gösteren kilit müttefikler arasında entegre operasyonları icra ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close