Reuters Analiz: "Ukrayna'da ilk üç ayda, Sovyetler Birliği'nin 9 yıllık harekâtındaki kadar Rus askeri öldü" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Reuters Analiz: “Ukrayna’da ilk üç ayda, Sovyetler Birliği’nin 9 yıllık harekâtındaki kadar Rus askeri öldü”

Abone Ol 

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Valuyki kasabası, Moskova’nın işgal planlarının son aşamasında önemli bir hazırlık noktası haline geldi.

Geçtiğimiz ay boyunca, bölgede askeri hazırlık had safhadaydı. Tepelerinde sık sık helikopterlerin uçtuğu kasabada askeri araçlar yolları kapattı ve Rus birlikler bölgedeki büyük bir askeri üste savaşa hazırlandı.

Reuters’in konuştuğu altı gönüllü ve üç askere göre Valuyki kasabası, asker akrabalarının ve sivil vatandaşların, stok eksikliğini gidermek için kasaba yakınlarındaki birliklere malzeme ve ekipman sağlamak için çalıştıkları bir yer. Bu malzemeler arasında insansız hava araçları, radyolar ve termal silah dürbünleri de bulunuyor.

Bu gönüllüler arasında, kocasının Rus askeri keşif biriminde savaş dışı bir rolde görev yaptığını söyleyen ve bölge sakinlerinden olan Olga Lukina da var. Lukina, bazı keşif birimlerinin özellikle insansız hava araçları ve gece görüş ekipmanı sıkıntısı çektiğini, Ukrayna’da savaşan diğer birimlerin ise “yiyecek, mazot, kendilerini ve kıyafetlerini yıkamak için bir yere ihtiyacı olduğunu” söyledi.

İngiliz askeri istihbaratı ve Pentagon tarafından yayınlanan değerlendirmelerde, askerlerine gıda ve yakıt gibi temel hizmetleri sağlamadaki sorunlar nedeniyle Moskova’nın Ukrayna harekâtında aksamalar olduğunu söyledi. Rusya geçtiğimiz birkaç hafta içinde Azak Denizi limanı Mariupol’ün kontrolünü ele almıştı. Ayrıca, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde kademeli olarak bölgesel kazanımlar elde etmişti. Ancak Batılı hükümetler, bunun insan ve teçhizat açısından yüksek bir maliyeti olduğunu, bu yüzden Rusya’nın ilk hedeflerinde başarısız olduğunu söylüyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’dan konuyla ilgili yorum yapmasını istedi. Ancak sözcü, soruları Savunma Bakanlığı’na havale etti. Ajansın bildirdiğine göre bakanlıktan herhangi bir açıklama gelmedi.

‘ÜÇ AYDA DOKUZ YILLIK ZAYİAT’

Sayıca çok fazla askeri ve silahı olmayan komşusuna karşı bir savaş başlattıktan üç aydan fazla bir süre sonra, Rusya doğuya odaklanmak için kuzey Ukrayna’nın önemli bir bölümünden çekilmişti. Pentagon, Nisan ayındaki brifinglerinde, Rus birliklerinin Valuyki çevresinde yeniden toplandığını ve güneyden yaklaşan diğer Rus kuvvetlerine ulaşmak ve doğu Donbas bölgesinin Ukrayna’yla olan bağını kesmek için kuşatma harekatının kuzey tarafını oluşturmaya çalıştıklarını bildirmişti.

Batılı devletler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da çabuk bir zafer elde etme niyetinde olduğunu söylüyordu. Ancak, İngiltere Savunma Bakanlığı Ukrayna’daki savaşın ilk üç ayında, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’daki 9 yıllık harekâtında olduğu kadar çok Rus askeri öldürülmüş olabileceğini söylüyor.

Ukrayna’ya yönelik işgali Batı’ya karşı yürütülen özel bir askeri operasyon olarak niteleyen Moskova, savaşın bir plan üzerinde ilerlediğini ve ordunun savaşmak için herhangi bir teçhizat eksiğinin bulunmadığını bildiriyordu.

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’un hemen doğusunda ve Donbas bölgesinin kuzeyinde bulunan Valuyki kasabası Rusya için stratejik bir öneme sahip. Kamuya açık devlet ihale belgelerine göre, 300 hektarlık alana yönelik planlar arasında, birkaç bin askerin kalabileceği bir kışla için yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki inşaat sözleşmesi yer alıyordu.

ABD merkezli Maxar Technologies, bu yılın başlarında Putin, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlanırken üssün etrafındaki bölgede artan askeri hareketlilik ortaya çıkaran uydu görüntülerini yayınlamıştı. Yerel halktan üç kişiye göre, Nisan ayı ortasında, Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeyinden çekilmesinin ardından Valuyki’ye asker ve teçhizat yığıldı. Mayıs ayında çekilen uydu görüntülerinde, kasabanın yakınlarındaki daha küçük bir üste bir grup zırhlı kamyonu ve Maxar’ın sahra hastanesi olduğunu iddia ettiği bir yapı görüldü. İddiaya göre, şubat ayında sözü edilen yapı ve zırhlı kamyonlar bölgede yoktu.

Reuters tarafından bulunan belgelere göre, bölgeden geçenler arasında Rusya’nın Kiev yakınlarındaki kasabayı kanlı işgali sırasında Buça’da konuşlanmış olan Rusya’nın seçkin 76. Muhafız Hava Taarruz Tümeni’nden paraşütçüler de var. Reuters’in bildirdiğine göre, Kirill Kryuchkov 19 Nisan’da, askeri üniformalı bir grup insanın Valuyki’de bulunduğu iddia edilen bir kafede bira içerken çektiği bir videoyu sosyal medyada paylaşmıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close