Rapor: Yunanistan ve Hindistan savunma işbirliği anlaşmasını imzalayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Yunanistan ve Hindistan savunma işbirliği anlaşmasını imzalayacak

Abone Ol 

Yunan Kathimerini gazetesi, Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın önümüzdeki hafta Hindistan’ı ziyaret edeceğini yazdı.

Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan haberlere göre, Yunanistan ve Hindistan ilk savunma işbirliği anlaşmasını imzalayacak.

Kathimerini gazetesine göre ortaklık, özel kuvvetler de dahil olmak üzere silahlı kuvvetlerin üç kolundan personel ve varlıklarla ortak askeri tatbikat ve faaliyetleri içerecek.

Habere göre iki ülke orduları birbirlerinin geniş çaplı ulusal tatbikatlarına katılacak ve Atina ve Yeni Delhi’deki uluslararası tatbikatlarda yer alacak.

Gazete anlaşmanın ayrıca askeri personel değişimi ve ulusal istihbarat, teknoloji ve inovasyon konularında işbirliğini de öngördüğünü belirtti.

Yunanistan-Hindistan diplomatik ve askeri ilişkilerinde son dönemde yaşanan bir dizi gelişmenin ardından iki ülke liderleri ilişkileri derinleştirme ve birçok alanda stratejik ortaklıklar kurma konusunda mutabık kaldı.

Bu çerçevede Yunanistan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanı Dimitrios Houpis, Hintli mevkidaşı General Anil Chauhan ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmek üzere önümüzdeki hafta Hindistan’a gidecek.

Gazete, ziyaret sırasında savunma konularının yanı sıra Yunan ve Hint Donanmaları arasındaki işbirliği ve Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Koridoru (IMEC) perspektifinin de ele alınmasının beklendiğini ekledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close