ABD Hava Kuvvetleri yeni F-15EX Eagle II uçaklarını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri yeni F-15EX Eagle II uçaklarını teslim aldı

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri 2020 yılında Boeing ile imzaladığı 1,2 milyar dolarlık sözleşme kapsamında iki adet F-15EX Eagle II saldırı uçağı teslim aldı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre bu teslimatla birlikte ABD Hava Kuvvetleri’nin Eagle II filosu dörde yükseldi. F-15EX, 1960’larda tanıtılan F-15 Eagle çift motorlu, tüm hava koşullarına uygun savaş uçağından türetilmiştir.

Verilen bilgilere göre yeni uçaklar, modernize edilmiş aviyonik sistemler, yeni yazılım ve yeni açık mimari yetenekleri içeriyor.

Boeing, F-15EX’in 6.7 metre uzunluğunda ve 3,175 kilogram ağırlığa kadar hipersonik varlıklar da dahil olmak üzere sınıfındaki diğer avcı uçaklarından daha fazla silah sistemini entegre edebileceğini açıkladı.

Uçak Testleri

ABD Hava Kuvvetleri’ne göre EX3 ve EX4, ilk uçakların sahip olmadığı “hem platformun kendisi hem de diğer savaş uçakları için yeni test teknolojileri” ile tasarlandı.

Bu özellikler arasında yükseltilmiş bir uyarı sistemi, ultra yüksek frekanslı uydu iletişim anteni ve bir kokpit basınç monitörü yer alıyor.

Buna ek olarak, en yeni Eagle II’ler, kurum için özel olarak modifiye edilmiş bir ön gövdeye sahip.

EX1 ve EX2, 2023 yılının ortalarında çok uluslu askeri tatbikatları desteklemek, gelişmiş silah entegrasyonunu göstermek ve birlikte çalışabilirliklerini test etmek üzere çeşitli eyaletlere konuşlandırılmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri teslimatın F-15EX programının bu yılki son adımı olduğunu açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close